پشتيباني تك پروژه

حساب هاي بانكي

سبد مقالات

سبد خرید خالی است

  • افراد آنلاین : 4
  • ورودی گوگل : 0
  • تعداد کل مطالب : 5695
  • تعداد لینک ها : 2
  • بازدید امروز : 0
  • بازدید دیروز : 236
  • بازدید این هفته : 1580
  • بازدید این ماه : 6988
  • بازدید کل : 1109558

لوگو بانك ملت«مشتريان عزيز و گرامي ممكن است بعضي از پروژه ها فاقد فهرست مطالب و جزئيات باشد! لطفا در صورتي كه جزئيات كامل تري (فهرست مطالب ، فهرست جداول و يا منابع و غيره) از پروژه اي نياز داشتيد از طريق تماس با ما در ميان بگذاريد.»

آموزش خريد مختصر

با سلام و خوش آمد گويي به شما
خريد از تك پروژه بسيار ساده بوده و كافيست پروژه مورد نظر را به سبد خريد اضافه كرده هزينه آن را به صورت آنلاين پرداخت نموده و بلافاصله فايل خريداري شده را دانلود نماييد.
موفق باشيد!

اطلاعات مربوط به این پروژه
تعداد صفحه: : 10
قیمت : 1500 تومان

دسته: برق و مخابرات

طراحي و ساخت فتوفون ليزري

طراحي و ساخت فتوفون ليزري
چكيده
در اين مقاله پس از معرفي و بيان مقاله تاريخچه اي مختصر از دستگاه فتوفون، به معرفي اجمالي ليزر و كاربرد آن به عنوان مدولاتور نوري در عرصه مخابرات نوري پرداخته مي شود. انواع آشكارسازهاي نوري و مشخصات هر يك بطور مختصري بيان مي گردد. سپس نحوه پياده سازي يك فتونون ليزري با استفاده از ايجاد لرزشهاي صوتي روي شيشه پنجره و تاباندن نور ليزر به آن بيان مي گردد. مدارات الكترونيكي لازم براي باز سازي اطلاعات در گيرنده تشريح مي شود.

1- مقدمه
همانطور كه مي دانيم، الكساندر گراهام بل مخترع تلفن ميباشد كه در سال 1876 اين اختراع را به ثبت رساند. بعد از اين اختراع بل در فكر مخابره صدا به روش بي سيم بود. در سفري كه بل در سال 78-1877 به انگلستان و اسكاتلند داشت با اطلاع از كشف تازه اي به نام اثر فتوكنداكتيويته بسيار شگفت زده شد. وي با مشاهده تغيير مقاومت سلنيم بر اثر تغيير شدت نور برخوردي به آن به فكر انتقال صوت به روي اشعه نوراني افتاد. در سال 1880 وي ايده ساخت فتوفون را ارائه كرد.
شماري از كار وي در شكل (1) نمايش داده شده است. در قسمت فرستنده نور خورشيد به سوي يك صفحه مرتعش در اثر صحبت (ميكروفون اوليه) هدايت مي شود، اين صفحه مرتعش باعث تغيير شدت اشعة نوراني مي شود. در قسمت گيرنده يك آشكار ساز نوري از جنس سلنيم- بعدا در مورد انواع آشكارسازي هاي نوري توضيح داده خواهد شد-  تغييرات شدت نور به جريان الكتريكي تبديل مي كند تا اينكه سيگنال صحبت از طريق يك گيرنده تلفن باز سازي شود.
همانطور كه مشخص است قسمت اصلي طرح فوق استفاده از خاصيت فتوالكتريك است كه سالها قبل از اختراع فتوفون، توسط الكساندر ادموند بكرل در سال 1839 كشف شده بود. اين اثر سالها بدون توجه باقي ماند تا اينكه آلبرت اينيشمن آنرا در سال 1905 توجيه كرد.
در اين مقاله هدف ان است كه با الهام از ديده فوق و با اعمال بعضي تغييرات، يك فرستنده گيرنده نوري در باند صوتي پياده سازي مي شود، كه در آن از ليزر به عنوان حامل اطلاعات استفاده مي شود.

Fig.1

2-ليزر‍‍‍‍‍]1‍]
كلمه LASER بر گرفته از Emission Radiation  by Stimulated –
Light Amplifisation  است. اولين نوسانگر نوري (اپتيكي) يا همان ليزر توسط تد ميمن تحت عنوان ليزر ياقوت به سال 1960 ساخته شد كه نوسانگر امواج الكترومغناطيسي در باند نوري بود. اندكي بعد در سال 1961 ليزرهاي هليم- نئون نيز توسط علي جوان اختراع گرديد. اختراع ليزرها از همان ابتدا مورد توجه زيادي قرار گرفت و اهل فن نيز به اين موضوع پي بردند كه ليزر امكانات  و تكنولوژي لازم را جهت انتقال صدا و تصوير در باند نوري نه راديويي در اختيار مي گذارد.
در كمتر از 20 سال ليزرهايي به شرح زير به سرعت تكامل يافتند: ليزر هليم- نئون، آرگون، يون آرگون، دي اكسيد كربن، ليزر شيميايي، اگزمير، ليزر الكترون آزاد، ليزر ياگ و همينطور انواع ديودهاي ليزري نيمه هادي، همچنين پيشرفتهاي وسيعي در عرصه ساخت تقويت كننده هاي نوري بدست آمد. توليد پالسهاي ليزري با عرض پالس پيكوثانيه، استفاده از فيبرهاي نوري، ليزرهاي سوئيچ كننده Q ، تمام نگاري، اپتيك غير خطي، مدارهاي مجتمع اپتيكي و …. توسعة دستگاههاي ليزري عامل پيشرفت عمده در عرصة علم «فتونيك» بعد از دهة شصت ميلادي شمرده مي شود و درست همان نقشي را ايفا كرد كه لامپهاي خلاء در عرصه الكترونيك بعد از سال 1906 ايفا كرد.
علت استفاده از اشعه ليزر در امر مدولاسيون صدا همدوسي زماني و مكاني آن ميباشد.بدليل دامنه و فاز ثابت اشعه ليزر در زمان و مكان، حساسيت اين نور نسبت به گرفتن تغييرات زماني و فضايي در محيط مادي (شيشه پنجره يا هواي محيط) به مراتب بيشتر ازنور معمولي است وبعلاوه در فواصل طولاني تر نور متمركز باقي مي ماند و مي توان به آشكار سازي آن اقدام نمود.
3- انواع آشكار سازهاي نوري [2]
الف- مقاومت حساس به نور Photo Resistor
اين سنسور كه از نشادن ماده CdS و يا CdSe والكترودهاي مربوط، بر روي پايه اي سراميكي ساخته ميشود. داراي پاسخ طيف فركانسي بين 4000 تا 10000 آنگستروم است و بدليل آزاد كردن زوج الكترون و حفره در اثر تابش نور تغيير مقاومت مي دهد. ازمزاياي آن قيمت كم سهولت كاربرد و حساسيت زياد است، ولي معايبي نظيرواكنش آهسته به نور و پسماند نوري دارد.
ب-فتوولتائيك Photo Voltaic Cell
اين ابزار داراي يك پيوند p-n از نيمه هاديهاي سلنيوم و سيليكون مي باشد كه انواع سلنيومي در محدوده بينايي و سيليكوني در مادون قرمز پاسخ مناسب دارند. در حقيقت مدل اين ادوات را مي توان با يك ولتاژ متغيير با شدت تابش نشان داد از نظر راندومان اين وسيله داراي مزيت نسبت به ديگر سنسورها مي باشد.
ج-فتوترانزيستور Photo Transitor
در حقيقت ترانزيستور نوري نوعي ترانزيستور است كه بيس توسط نور تحريك ميشود و جريان بيس توسط زوج حفره- الكترونهاي حاصل از برخورد با بيس حاصل مي گردند. كه باعث گذر جريان بزرگ از كلكتور خواهد شد و در حقيقت عمل تقويت كنندگي را به همراه خواهد داشت مدار معادل آن مشابه معادل ترانزيستورهاي معمولي است و از نظر سرعت از ديودهاي نوري كمتر است.

د- ديود نوري Photo Diode [3]
يك ديود نوري پيوند p-n است كه با باياس معكوس گرديده است و جريان اشباع معكوس از آن مي گذرد در اثر تغييرات انرژي تابشي ميزان زوج حفره- الكترون در آن تغيير كرده جريان اشباع معكوس نيز تغيير مي كند. توضيح بيشتر در باره فيزيك اين نوع آشكار ساز از حوصله اين مقاله خارج است و علاقمندان ميتوانند به كتابهاي فيزيك الكترونيك مراجعه كنند.
اين ادوات به خاطر مشخصه هاي مناسب جهت ساخت ادوات خطي و غير خطي و ساعتهاي بالا در سمئيچينگها و دي مدولاسيون نوري كاربرد وسيعي دارند. مشخصه V-I ديود برخورد كند منتحي بسمت قسمت منفي محور جريان تغيير مكان ميدهد يعني با افزايش شدت نور جريان اشباع معكوس بيشتر مي شود. . . .برچسب پروژه:
٬ , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,